RECEPCIA: (00:00 – 24:00) 045/5502 200 045/5502 111 | REZERVÁCIA: (Pondelok: 12:00 – 15:30) (Utorok – Piatok: 7:00 – 15:30) 045/5502 461 045/5502 228 | Opatrenia proti COVID-19

Kúpeľná liečebňa Diamant

Diamant bol uvedený do prevádzky v roku 1986 so špecifickým poslaním – liečby domácich a zahraničných, vládnych a politických predstaviteľov pod menom „Sitno“. Po nežnej revolúcii v roku 1989 a v roku 1991 bol začlenený do š. p. Slovthermae a v tom istom roku bol premenovaný na najvzácnejší minerál, a to „DIAMANT“.
História Dudiniec
Prvá písomná zmienka o Dudinciach (Dyud) pochádza z roku 1284 (zeman Štefan, kráľovský posol). V listine z roku 1301 sa spomínajú dve od seba oddelené osady: Horné a Dolné Dudince. Terajší názov Dudiniec pochádza z roku 1773. V odbornej literatúre sa Dudince ako kúpele prvý raz spomínajú v roku 1777 v balneografii Liečivé pramene Rakúskej monarchie od profesora Johanna von Crantza, kde pomenoval minerálne vody teplými liečivými prameňmi Gyogy. Svoju pozornosť im v diele Historické a zemepisné poznatky o severnom Uhorsku z roku 1742 venoval aj Matej Bel. Liečivá sila dudinskej vody je známa od nepamäti. Historické skutočnosti, ale aj vyhĺbeniny a jamy v okolí pôvodných minerálnych vôd, nazývaných „Rímske kúpele“, ktoré počas rímskej expanzie vytesali Rimania do travertínu, svedčia o ich využívaní nielen tu žijúceho človeka. Dudinské minerálne pramene boli súčasťou majetku feudálnych zemepánov. V polovici minulého storočia patrili k majetkom kniežaťa Coburga, ktorý však ich výstavbe nevenoval pozornosť. V roku 1828 stálo v tejto miniatúrnej zemianskej dedinke len 19 chalúpok so 112 obyvateľmi. V súčasnosti tu žije okolo 1500 obyvateľov.

Unikátna liečivá voda

Základom kúpeľnej liečby v Dudinciach sú vzácne balneologické vlastnosti minerálnej vody. Hydrogen-uhličitanovo-chloridová, sodno-vápenatá, uhličitá, sírna hypotonická voda obsahuje aj ďalšie významné prvky ako horčík, fluór, bróm, bór, draslík ako aj pestrú paletu rozpustených minerálov, mangán a jód s celkovou mineralizáciou až 5 667 mg/l. Dudinská minerálna voda obsahuje „Glauberovu soľ“ (magnesium sulfuricum), je to horká soľ na očistu tráviaceho traktu a lymfatického systému.

Všeobecne sa využíva v detoxikačnej medicíne ako doplnkový prostriedok zameraný najmä na očistu tráviaceho traktu (pečeň, žlčové cesty a hrubé črevo). Tiež je vhodná pri očiste lymfatického systému. Obsah síry vo vode blahodárne pôsobí na pokožku, napomáha pri redukcii vrások, celulitídy, ale aj pri liečbe niektorých kožných ochorení, ako je psoriáza, dermatitída…

Pri ochoreniach srdcovo-cievneho aparátu je základnou liečebnou zložkou oxid uhličitý a pre choroby pohybového a nervového systému síra vo forme sírovodíka. Veľké množstvo rozpustených minerálnych látok a plynov začleňuje tieto pramene medzi najcennejšie minerálne liečivé vody na svete.

Vodu podobného zloženia môžu ponúknuť v zahraničí len kúpele vo Francúzsku – Vichy a v Japonsku.

Riaditeľstvo

riaditeľ

 Mgr. Peter Šóder

Lekári

MUDr. Imrich Šimig
Lekár

Samostatne pracujúci lekár s odbornou spôsobilosťou na výkon špecializovaných pracovných činností. Odborná prax 40 rokov.

MUDr. Petra Bachratá
Lekár

Samostatne pracujúca lekárka s odbornou spôsobilosťou na výkon špecializovaných pracovných činností.

MUDr. Eduard Čulej
Samostatne pracujúci lekár

Vysokoškolské vzdelanie II.st (doktorské štúdium)  v odbore fyzioterapia, balneológia a liečebná rehabilitácia.

MUDr. Dominika Dobošová
Vedúci lekár

Lekár pre riadenie a organizáciu poskytovania zdravotnej starostlivosti s odbornou spôsobilosťou na výkon špecializovaných pracovných činnosti. Odborná prax 28 rokov.

Certifikáty a ocenenia